Se știe că în anul 1929 a avut loc un crah bursier în SUA și dezastrul s-a extins la nivel planetar. Istoricii s-au întrecut să descrie ceea ce s-a întâmplat și au găsit descrieri cât mai aducătoare de succes. România nu putea să fie ocolită de fenomen și se spune că atunci a fost cel mai rău din perioada interbelică. Fenomenul a ținut până la Al Doilea Război Mondial și a fost cauza conflictului prin ascensiunea partidelor extremiste.
Realitatea a fost deosebită de ceea ce tot au repetat cercetătorii. Adevărul a fost că locuitorii din România au cunoscut o epocă de prosperitate și țara se transforma de la o zi la alta. Chiar dacă existau și probleme economice și sociale, progresul era vizibil pentru cei ce puteau să gândească. Autovehiculele erau simbolul modernizării și era în epocă o adevărată manie pentru mărfurile pe roți ce veneau din țări străine. Erau înregistrate 15.895 în anul 1926, cel ce este considerat de prosperitate, și s-a ajuns la 41.180 în 1938, cel mai bun an din perioada interbelică.
România Mare a prosperat în epocă și multe familii și comunități au fost înfloritoare. Se producea o acumulare deosebită de bunuri și chiar era prea bine în țară. Au avut grijă vecinii să declanșeze distrugerea statului în 1940 și apoi s-a văzut ce înseamnă nenorocire. Uniunea Sovietică, Ungaria și Bulgaria au fost organismele statale care au distrus prosperitatea românilor.
Sursă imagine: Colecția Vlad Capotescu