steagul ucrainei cu picături roșii
4

Războiul din Ucraina și rezultatele demografice șocante din iunie 2026

Ionel-Claudiu Dumitrescu | 21 Iunie 2026 | Nr. 1587

Conducerea de la Kremlin a început un război limitat la 24 februarie 2022 și i-a dat denumirea de operațiune militară specială. Ucraina trebuia să fie repede înfrântă și urma să devină cel puțin un stat satelit. Trupele ucrainene au rezistat și chiar au lansat un contraatac devastator, forțele de invazie fiind obligate să se retragă peste frontiera comună. S-a ajuns apoi la un război de uzură, cel care a depășit în iunie 2026 durata Primului Război Mondial.

Rusia nu anunță din motive de menținere a moralului populației numărul de victime, dar analiștii de la Mediazona au reușit să identifice în mod argumentat dispariția pentru totdeauna a 226.796 de bărbați. Conflictul a început pentru slavă și acum tinde spre ruina imperiului ce se întinde pe două continente.

Datele publicate la 19 iunie 2026 indică un fenomen demografic devastator: depopularea regiunilor cu populație rară, mai ales a celor din Asia. Soarta comunităților locale mici este deja hotărâtă și se trece deja la cea a orășelelor. Regiunea Tomsk a avut deja 2 164 de bărbați intrați în istorie, ceea ce înseamnă o eliberare de populație a 654 km pătrați. Fenomenul se manifestă și în Europa. Regiunea Murmansk a rămas fără 1.086 de suflete sau 242 km² au ajuns fără picior de om.

Fenomenul de deșertificare demografică începe să fie vizibil în toate unitățile administrative și chiar acolo unde este inima Rusiei. Dacă Moscova are populație multă și concentrată, regiunile învecinate, cele care trimiteau tineri și forță de muncă spre monstrul urban, se golesc rapid de oamenii în putere. Chiar din Regiunea Moscova, ținut ce este hinterlandul capitalei, au plecat pentru totdeauna 5.884 de persoane în uniformă sau cam 30 km² au fost depopulați complet. Rusia pare mare în concepția conducătorilor, dar golirea comunităților rurale duce la o accelerare a scăderii populației la nivelul întregii patrii.

Statul rus are conducători ce nu pot să gândească și merg după ideile lui Iosif Stalin privind formarea unei mari puteri cu orice preț. Nu pot observa că familiile, celulele de bază ale societății, se sparg într-un ritm amețitor. Altele nici nu mai au cum să se formeze din moment ce dispar tinerii sacrificați de un regim anacronic. Dacă în mediul urban, femeile se mai pot descurca singure, gospodăriile rurale implică o forță de muncă bărbătească și aceasta a devenit prea rară sau lipsește.

Războiul absoarbe oameni cu o viteză uimitoare și observatorii străini au început să noteze că micile unități de infanterie dispar în timp foarte scurt. A apărut informația în iunie 2026 că un întreg pluton a fost redus la numai doi oameni. Autoritățile recurg la razii în căutarea celor ce ar fi buni de front și se sustrag, o astfel de acțiune fiind documentată în iunie 2026 în Regiunea Penza, ținut din care au pierit deja în mod documentat 2.359 de bărbați.

Federația Rusă are conducători ce încă trăiesc cu iluzia că resursele demografice sunt inepuizabile, dar acum se înregistrează două fenomene ce demolează pretențiile celor mici de la putere: feminizarea și îmbătrânirea. Fiecare zi de război înseamnă un nou pas uriaș spre prăbușire. Nici nu mai contează rezultatul luptelor. Victoria autorităților în conflict, ocuparea unor teritorii râvnite sau slava militară nu pot compensa golirea localităților rurale și urbane. Rusia este condusă spre un dezastru și nici măcar ocuparea bazinului industrial din estul Ucrainei nu mai poate compensa ruină demografică, mai ales că si de acolo se strâng victimele. Nu sunt cunoscute rezultatele sângeroase.

Nu sunt semne că cercul de putere de la Kremlin este dornic să oprească operațiunea specială nici măcar după ce dronele ucrainene au lovit puternic obiective din zona Moscova, cel mai spectaculos rezultat fiind cel al lovirii unei rafinării ce asigură aprovizionarea orașului cu benzină. Detalii! Slavă sau nimic!

Conducerea de la Kremlin a avut un mare talent să provoace războaie ce erau atent planificate și militarii germani erau uimiți de calitatea hărților folosite de inamicul roșu. Ceea ce n-a știut sau n-a vrut să știe Moscova a fost că întotdeauna există surprize ce pot da totul peste cap. Acum s-a ajuns în situația în care forțele trimise pe front sunt decimate cu o viteză ce nu mai dă timp autorităților militare să instruiască temeinic noile efective. Situația este fără ieșire din moment ce trupele existente sunt insuficiente pentru obținerea unei victorii și nu se poate discuta despre o mobilizare generală. Deșertificarea demografică va continua.

Sursă imagine: Pexels